Answer:
0.3023 M
Explanation:
Let Picric acid = 
So,
+
⇄
+ 
The ICE table can be given as:
+
⇄
+ 
Initial: 0.52 0 0
Change: - x + x + x
Equilibrium: 0.52 - x + x + x
Given that;
acid dissociation constant (
) = 0.42
![K_a = \frac{[H_3O^+][Picric^-]}{H_{picric}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BPicric%5E-%5D%7D%7BH_%7Bpicric%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x][x]}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5Bx%5D%7D%7B0.52-x%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x]^2}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5E2%7D%7B0.52-x%7D%7D)
0.42(0.52-x) = x²
0.2184 - 0.42x = x²
x² + 0.42x - 0.2184 = 0 -------------------- (quadratic equation)
Using the quadratic formula;
; ( where +/- represent ± )
= 
= 
=
OR 
=
OR 
=
OR 
= 0.30225 OR - 0.72225
So, we go by the +ve integer that says:
x = 0.30225
x = [
] = [
] = 0.3023 M
∴ the value of [H3O+] for an 0.52 M solution of picric acid = 0.3023 M (to 4 decimal places).
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
Answer:
2K+(aq) + CO3²¯(aq) + Ca^2+(aq) + 2F¯(aq) —› Cu2CO3(s) + 2K+(aq) + 2F¯(aq)
Explanation:
K2CO3(aq) + 2CuF(aq) → Cu2CO3(s) + 2KF(aq)
The complete ionic equation for the above equation can be written as follow:
In solution, K2CO3 and CuF will dissociate as follow:
K2CO3(aq) —› 2K+(aq) + CO3²¯(aq)
CuF(aq) —› Ca^2+(aq) + 2F¯(aq)
Thus, we can write the complete ionic equation for the reaction as shown below:
K2CO3(aq) + 2CuF(aq) —›
2K+(aq) + CO3²¯(aq) + Ca^2+(aq) + 2F¯(aq) —› Cu2CO3(s) + 2K+(aq) + 2F¯(aq)
Answer:
(1)=(A), (2)=(B), (3)=D, (4)=C, (5)=E, (6)=F
Explanation:
(1) Glassware used to accurately transfer small volumes = (A) Graduated pipette, that is basically a glass tube with graduation of different volumes to be dispensed.
(2) Glassware used to accurately transfer a small, single volume = (B) Volumetric pipette, that is a glass tube with a central glass bulb and is used to dispense accurately an unique volume of liquid everytime.
(3) Glassware to deliver a volume not known in advance = (D) Buret (or burette), that is used to dispense slowly a volume of liquid when a titration process is needed
(4) Glassware best used when greater access to the contents is needed = (C) Beaker, that is basically a very open glass cylinder with a spout
(5) Glassware used to prevent splashing or evaporation = (E) Erlenmeyer flask, that has a small open at the top and is useful when the liquid needs to be swirled as, for example, during a titration.
(6) Glassware used to make accurate solutions = (F) Volumetric flask, that has a long slim neck that provides a higher accuracy when a exact volume of liquid needs to be used for preparation of a solution.
Answer:
MCl₂
Explanation:
The formula for boiling point elevation can be used to find x. The "complete dissociation" means there will be an ion of M and x ions of Cl in the solution. The number of moles of solute will be 30.2 grams divided by the molecular weight of MClx, where x is the variable we're trying to find.

Then the formula for the salt is MCl₂.