Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
I can’t access the pictures. Sorry!
Answer:
Molarity = 0.01 M
Explanation:
Molarity is used to measure the concentration of a solution. It will be same for the whole solution or a small amount of solution if the solution is homogeneous.
So, <u>Molarity of 200 mL of solution = Molarity of 50 mL of solution</u>


given mass of aspirin = 360 mg = 0.36 g
molar mass of aspirin = 180 g
Volume of solution = 200 mL = 0.2 L


Therefore, Molarity = 0.01 M
Answer:
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Explanation:
Mass of sulfuric acid solution = 

Percentage mass of sulfuric acid = 95.0%
Mass of sulfuric acid = 

Moles of sulfuric acid = 

According to reaction , 1 mole of sulfuric acid is neutralized by 1 mole of sodium carbonate.
Then 58,647.96 moles of sulfuric acisd will be neutralized by :
of sodium carbonate
Mass of 58,647.96 moles of sodium carbonate :

6,216,683.76 g = 6,216,683.76 × 0.001 kg = 6,216.684 kg
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Answer:
2HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Explanation:
HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Let us balance the equation. This is illustrated below:
There are 2 atoms of Na on the left side of the equation and 1atom on the right side. It can be balance by putting 2 in front of NaCl as shown below:
HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Now, we have 2 atoms of Cl on the right side and 1 atom on the left side. Thus, it can be balance by putting 2 in front of HCl as shown below:
2HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
A careful look at the equation proved that the equation is balanced as the numbers of the different atoms of the element on both side of the equation are the same.