To determine the state of saturation of the solution, we calculate the mass of solute per mass of water for the given amounts and compare this value to the solubility. If the value is less than the solubility, then the solution is unsaturated. If it is greater than solubility, then it is supersaturated. If it is equal to the solubility, then it is saturated.
mass solute / mass water = 39.0 grams K2SO4 / 225 grams H2O = 0.173 g K2SO4/ g H2O
solubility = 15 g /100 g = .15 g/g
Therefore, the solution is supersaturated. When it is shaken, some of the solute would precipitate out.
mass of solute soluble to water = .15 g K2SO4/ g water ( 225 g water ) = 33.75 g K2SO4
mass of K2SO4 that would crystallize = 39.0 - 33.75 = 5.25 g K2SO4
First lets calculate the moles of aluminum (molar mass is 27 gram/mol):
n = m/M = 14.9 / 27 = 0.551 mole of Al
According to the reaction between sulfuric acid and aluminum:
From 2 moles of aluminum ==> we get 3 moles of Hydrogen gas
so, let's do cross multiplication
0.551 ==> 0.551 * 3/2 = 0.83 mole of H2
So, from this reaction we got 0.83 mole of H2 gas
knowing that the molar mass of H2 is 2 gram/mol, the mass of the gas is.
m = n * M = 0.83 * 2 = 1.66 gram of H2
Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
Answer:
The total amount of Au is $ 
Explanation:
Given that,
Mass of 1.0 ml of Au
Total volume of water in oceans 
We need to calculate the volume in ml
Using given volume


We need to calculate the total mass of Au
Using given data


So, The total mass of Au is 
The mass will be in ounce,


The total amount of the Au Will be


Hence, The total amount of Au is $ 
The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.