The answer is D; Mercury-194
All of the others are not when I looked them up
Answer:
The volume of the container is 59.112 L
Explanation:
Given that,
Number of moles of Oxygen, n = 3
Temperature of the gas, T = 300 K
Pressure of the gas, P = 1.25 atm
We need to find the volume of the container. For a gas, we know that,
PV = nRT
V is volume
R is gas constant, R = 0.0821 atm-L/mol-K
So,

So, the volume of the container is 59.112 L
Answer:
activity coefficient 
activity coefficient 
The change in pH in part A = 0.092
The change in pH in part B = 0.102
Explanation:
From the given information:
pH of HCl solution = 1.092
Activity of the pH solution [a] = 
[a] = 0.0809 M
Recall that [a] =
× C
where;
= activity coefficient
C = concentration
Making the activity coefficient the subject of the formula, we have:
![\gamma = \dfrac{[a]}{C}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cgamma%20%3D%20%5Cdfrac%7B%5Ba%5D%7D%7BC%7D)


B.
The pH of a solution of HCl and KCl = 2.102
[a] = 
[a] = 0.00791 M
activity coefficient 

C. The change in pH in part A = 1.091 - 1.0 = 0.092
The change in pH in part B = 2.102 -2.00 = 0.102
<span>pm stands for picometer and picometers are units which can be used to measure really tiny distances. One picometer is equal to 10^{-12} meters. We know that one centimeter is equal to 10^{-2} m so there are 10^2 cm per meter.
We can change the distance d = 115 pm to units of centimeters.
d = (115 pm) x (10^{-12}m / pm) x (10^2 cm / m)
d = 115 x 10^{-10} cm = 1.15 x 10^{-8} cm
The distance in centimeters is 1.15 x 10^{-8} cm</span>
Answer:
0.0164 g
Explanation:
Let's consider the reduction of silver (I) to silver that occurs in the cathode during the electroplating.
Ag⁺(aq) + 1 e⁻ → Ag(s)
We can establish the following relations.
- 1 A = 1 C/s
- The charge of 1 mole of electrons is 96,468 C (Faraday's constant)
- 1 mole of Ag(s) is deposited when 1 mole of electrons circulate.
- The molar mass of silver is 107.87 g/mol
The mass of silver deposited when a current of 0.770 A circulates during 19.0 seconds is:
