Sucrose is a non ionic compound. It does liberates ion when dissolved in water unlike NaCl or other salts which dissolve in water and produce respective cations and anions.
Thus if any amount of sucrose is dissolved in water, it will form non ionic aqueous solution (it will dissolve completely). Thus sucrose solution being non electrolytic will not conduct electricity in aqueous solution.
the bulb will not light up as sucrose will remain in molecular form only
Answer:
2,019 km
Explanation:
Step 1: Given data
Distance traveled by the car (D): 1,255 mi
Step 2: Convert the distance traveled by the car to kilometers
To convert one unit into another, we use a conversion factor. In this case, the appropriate conversion factor between miles and kilometers is 1 mile = 1.609 km. The distance traveled by the car, in kilometers, is:
D = 1,255 mi × (1.609 km/1 mi) = 2,019 km
Answer:
2 electrons are transfered in this reaction.
Explanation:
Oxidation is a reaction where an atom, ion, or molecule loses electrons, while reduction corresponds to the electron gain of an atom, ion, or molecule.
In an oxidation-reduction reaction two simultaneous processes take place, oxidation and reduction.
So, oxidation-reduction (redox) reactions involve the transfer of electrons between chemical species. They are also called electron transfer reactions since the particle that is exchanged is the electron.
In this case:
Zn(s) ⇒ Zn²⁺(aq) + 2 e⁻
2 Ag⁺ (aq) + 2 e⁻ ⇒ 2 Ag(s)
So, zinc metal loses two electrons to form the zinc(II) ions, while the two silver ions each gain one electron to form two silver metal atoms.
Then, Zn is a reducing agent (The reducing agent is the one that provides the electrons, oxidizing itself), AgNO3 is an oxidizing agent (The oxidizing agent is the one that traps the electrons, reducing itself).
Finally, you can see that <u><em>2 electrons are transfered in this reaction.</em></u>
Answer:
6.1 ×10^-19 J
Explanation:
From E= hc/λ
h= planks constant = 6.6×10^-34 Js
c= speed of light = 3×10^8 ms^1
λ= wavelength = 325 nm
E= 6.6 × 10^-34 × 3×10^8/325 × 10^-9
E= 0.061 × 10^ -17 J
E= 6.1 ×10^-19 J
Ionic bond is formed due to the transfer of electrons from one atom to another so that all atoms involved in the bond would become stable (with 8 electrons in the outermost level)
Now, for bromine, it has 35 electrons. This means that bromine has 7 valence electrons in the outermost level. Therefore, bromine needs to gain one electron in order to become stable.
Bromine can react with elements from:
group 1: each element in group 1 needs to lose one electron to become stable. Therefore, one bromine atom can form an ionic bond when combined with an atom of an element from group 1 (element in group 1 loses its electron for bromine atom).
group 2: each element in group 2 needs to lose two electrons to become stable. Therefore, two bromine atoms can form ionic bonds when combined with an atom of an element from group 2 (element in group 2 loses two electrons, one for each bromine atom).
group 3: each element in group 3 needs to lose three electrons to become stable. Therefore, three bromine atoms can form ionic bonds when combined with an atom of an element from group 1 (element in group 3 loses three electrons, one for each bromine atom).
Since no choices are given , I cannot tell the exact choice. But the correct one would be the element from either group 1 , 2 or 3.