Answer:
Mass of liquid B = 271.2 gram
Explanation:
Given:
Density of liquid A = 1000 kg/m³
Density of liquid B = 600 kg/m³
Density of mixture = 850 kg/m³
Mass of mixture = 1 kg
Assume:
Volume of liquid A = Va
Volume of liquid B = Vb
So,
Volume of mixture = Va + Vb
Mass of liquid A = 1000(Va)
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of mixture = Mass of liquid A + Mass of liquid B
1 = 1000(Va) + 600(Vb)
Volume of mixture = 1 / 850
So,
(1/850) = Va + Vb
Vb = (1/850) - Va
1 = 1000(Va) + 600[(1/850) - Va]
Va = 7.25 × 10⁻⁴
Vb = (1/850) - Va
Vb = (1/850) - [7.25 × 10⁻⁴]
Vb = 4.25 × 10⁻⁴
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of liquid B = 600(4.25 × 10⁻⁴)
Mass of liquid B = 271.2 gram
Answer:
Suspension
Explanation:
This mixture is a simple suspension.
A suspension is a mixture of small insoluble particles of a solid in a liquid or gas. Here, it is insoluble particles in liquid.
- Suspensions are settle on standing this is why they have to be mixed again.
- The particles do not pass through ordinary filter paper.
- They are usually cloudy and have an opaque color.
- The marinade is simply a suspension.
- It is not a solution because they do not settle on standing.
- Also, colloids do not settle on standing.
Answer:
∇T = -32°C
Explanation:
T1 = 45°C
T2 = 13°C
∇T =?
∇T = change in temperature = final temperature - initial temperature
∇T = T2 - T1
∇T = 13 - 45
∇T = -32°C
The change in temperature is -32°C
Answer:
The final volume of the metal and water is 54.46mL
Explanation:
Hello,
To solve this question, we'll first of all find the volume of the metal and assuming there's no loss of water by overflow in the container, we'll add the volume of the metal to the volume of the water to get the final volume.
Data;
Mass of the metal = 45.5g
Volume of the water = 45mL
Density of the metal (ρ) = 3.65g/mL
Density of the metal = mass / volume
ρ = mass / volume
Volume (v) = mass / density
Volume = 45.5 / 3.65
Volume = 12.46mL
The volume of the metal is 12.46mL.
When the metal is added to the container 45mL of water, assuming no water was lost by overflow in the container, the final volume =
Final volume = volume of metal + volume of water
Final volume = 12.46 + 45.0
Final volume = 57.46mL
The final volume of the metal and water is 57.46mL