Answer:
cross pollination
Explanation:
is when two types of plants are mixed to create a better or hardier plant
I’m writing this equation by memory, so I hope I’m correct. It’s been about four months since we used in in my chem class:
(P-(n^2•a)/V^2)(V-nb)=nRT
Plugging in values given:
(P-(1•1.35)/(1.42^2))(1.42-(1•0.0322))=(1)(0.0821)(300)
(P-(1.35/2.016))(1.42-0.0322)=24.63
(P-(1.35/2.016))=17.75
P=18.42 atm
The pressure exerted by the Argon would be 18.42 atmospheres.
Answer:inner Diameter =9.19cm
Explanation:
Density is calculated as Mass/ Volume
therefore
Volume= Mass/ Density = 1360g/ 0.953g/ml=1,427 ml
1ml = 1cm³
1,427ml = 1,427cm³
Also We know that Volume of a cylinder = πr²h or πr²l
1,427cm³ = 3.142 x r² x 21.5 cm
r² = 1,427cm³/ (3.142 x 21.5cm)
r² =21.124cm²
= r²
r= 4.596cm
Diameter= 2 x radius
=2 x 4.596
=9.19cm
Answer:
a: 1
b: 4.5x10⁻⁴
c: 1.125x10⁻⁶
[H₃O⁺] = 0.000859M
Explanation:
As HNO₂ is a weak acid, its equilibrium in water is:
HNO₂(aq) + H₂O(l) ⇄ H₃O⁺(aq) + NO₂⁻(aq)
Equilibrium constant, ka, is defined as:
ka = 4.5x10⁻⁴ = [H₃O⁺] [NO₂⁻] / [HNO₂] <em>(1)</em>
Equilibrium concentration of each specie are:
[HNO₂] = 0.00250M - x
[H₃O⁺] = x
[NO₂⁻] = x
Replacing in (1):
4.5x10⁻⁴ = x × x / 0.00250M - x
1.125x10⁻⁶ - 4.5x10⁻⁴x = x²
0 = x² + 4.5x10⁻⁴x - 1.125x10⁻⁶
As the quadratic equation is ax² + bx + c = 0
Coefficients are:
a: 1
b: 4.5x10⁻⁴
c: 1.125x10⁻⁶
Now, solving quadratic equation:
x = -0.0013 → False answer, there is no negative concentrations.
<em>x = 0.000859</em>
As [H₃O⁺] = x; <em>[H₃O⁺] = 0.000859M</em>
I hope it helps!
The molar mass of Calcium hydroxide is 74 g/mol
To find the percent composition we have to find the number of atoms of each element in the formula .
So there’s
Calcium - 1
Oxygen - 2
Hydrogen - 2
Then have to multiply the relative atomic mass of each element by the number of atoms
Ca - 40 g/mol x 1 = 40
O - 16 g/mol x 2 = 32
H - 1 g/mol x 2 = 2
Then To find percent composition of each element we have to divide the mass of each element in the formula by the relative molecular mass of calcium hydroxide
Ca - 40 / 74 x 100 % = 54.0%
O - 32 / 74 x 100 % = 43.2 %
H - 2 / 74 x 100 % = 2.7%
From the options given correct answer is 3rd option
54.0% Ca , 43.0% O and 2.7 % H