Answer:
C. It does not address threats to genetic diversity.
Another APEX Answer:
<em>It ignores threats to genetic diversity.</em>
when the metal is lost heat and the calorimeter of water is gained the heat
and when the heat lost = the heat gained so,
(M*C*ΔT)m = (M*C*ΔT)w
when Mm= mass of the metal = 30 g
Δ Tm = (80-25) = 55 °C
and Mw = mass of water = 100 g
Cw is the specific heat of water = 4.181 J/g.°C
ΔTw = (25-20) = 5 °C
so by substitution:
∴ 30* Cm*55 = 100 * 4.181 * 5
∴Cm (specific heat of metal) = (100*4.181*5)/(30*55)
∴C of metal = 1.267 J/g.°C
2C6H14 + 13O2 ---> 6CO2 +14H2O
M(C6H14)=12.011*6 +1.008*14 ≈ 86.17 g/mol
86.17 g C6H14 is 1 mole.
2C6H14 + 13O2 ---> 6CO2 +14H2O
from reaction 2 mol 6 mol
from the problem 1 mol 3 mol
M(CO2)= 12.011 + 2*15.999= 44.009 g/mol
3 mol CO2*44.009 g/1 mol CO2 ≈ 132.0 g CO2
Answer : 132.0 g CO2
Answer:
c
Explanation:
the cells grow more than the tissue
Answer:
The answer is

Explanation:
The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula

From the question
actual mass = 6.25 g
error = 6.25 - 6 = 0.25
So we have

We have the final answer as
<h3>4 %</h3>
Hope this helps you