Answer:
it would definitely be wienerballs1977
Explanation:
fossil fuels x (3x1017kJ/yr) equals out to be wienerballs1977.
thx for the challenge !
<span>pm stands for picometer and picometers are units which can be used to measure really tiny distances. One picometer is equal to 10^{-12} meters. We know that one centimeter is equal to 10^{-2} m so there are 10^2 cm per meter.
We can change the distance d = 115 pm to units of centimeters.
d = (115 pm) x (10^{-12}m / pm) x (10^2 cm / m)
d = 115 x 10^{-10} cm = 1.15 x 10^{-8} cm
The distance in centimeters is 1.15 x 10^{-8} cm</span>
M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Answer:
Option (c) is correct.
Explanation:
According to 2nd law of thermodynamics, every spontaneous process is associated with increase in entropy (
).
As sodium acetate crystallizes out spontaneously therefore it is associated with
.
During crystallization, bond formation takes place which results evolution of heat. In other words, crystallization phenomenon is exothermic (
).
So, the given crystallization process renders the following thermodynamic quantities-
J/K and
J
Option (c) is correct.
At STP, also known as standard temperature and pressure, 1 mole of a gas occupies 22.4 L. Since we are given with the volume of 6.3L, we calculate the amount of gas in mol.
n = (6.3L)/ (22.4L/mol) = 0.28125 mol
We are given with the mass of 6.7 g. Therefore, the molar mass or molecular weight of the gas is equal to,
6.7g/0.28125 mol = 23.82 g/mol