Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm
Physical changes occur when the properties of a substance are retained and/or the materials can be recovered after the change. Chemical changes involve the formation of a new substance. Formation of a gas, solid, light, or heat are possible evidence of chemical change.
Answer:
Molarity for the sulfuric acid is 0.622 M
Explanation:
When we neutralize an acid with a base, molarity of both . both volume are the same. The formula is:
M acid . volume of acid = M base . volume of base
M acid = unknown
Volume of acid = 17 mL
Volume of base = 45 mL
M base = 0.235 M
Therefore, we replace: M acid . 17 mL = 0.235 M . 45 mL
M acid = (0.235 M . 45 mL) / 17 mL
M acid = 0.622 M
(46x8.0)+(47x7.8)+(48x73.4)+(49x5.5)+(50x5.3) = 4792.3
4792.3/100 = 47.923 this is the average atomic mass of Titanium
let me know when u find out plz because i would like to know as well its one of my chemistry qustions in an assiment. :)