Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Answer:
The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 
Explanation:
Wavelength of the photon emitted = 
Energy of the photon will corresponds to the energy difference between 2p and 2s orbital = E
Energy of the photon is given by Planck's equation:

h = Planck's constant = 
c = Speed of the light = 


The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 
In NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
The question is incomplete, the complete question is;
Which of the following species contains manganese with the highest oxidation number?
A) Mn
B) MnF₂
C) Mn₃(PO₄)₂
D) MnCl₄
E) NaMnO₄
In order to ascertain the specie that contains manganese with the highest oxidation number, we must calculate the oxidation number of manganese in each of the species one after the other.
1) For Mn, the oxidation number of Mn is zero because the atom is uncombined.
2) For MnF₂;
Mn has an oxidation number of +2
3) For Mn₃(PO₄)₂
Mn has an oxidation number of +2
4) For MnCl₄
Mn has an oxidation number of +4
5) For NaMnO₄
Mn has an oxidation number of +7
Hence in NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
Learn more: brainly.com/question/10079361