Answer:
Explanation:
I don't know how you want the conversion done. I use dimensional analysis.
Jane
12 miles / hour [1.6 km/1 mile][1000 m/1 km][1 hour / 3600 sec]
12 * [1.6 * 3600 / 1000 m/s] = 69.12 m/s
5.33 m/s This answer is a bit shorter than using 5280 feet.
Using 5280 feet
12 miles / hour [5280 ft/1 mile] [1 m/3.281 feet] * [1 hr/3600 sec]
12 * 5280 / (3.281 * 3600)
12 *. 4470
5.36
Jack
330 feet / minute [ 1 meter / 3.281 feet] [1 minute / 60 seconds]
330 * 1/(3.281 * 60)
330 * 1/(196.86)
1.676 m/s
She's going faster than he is, no matter which method is used to do the calculation
Answer:
H₂Lv
Explanation:
Lv is at group 6 on the periodic table, so it has 6 valence electrons, likely oxygen. Thus, to be stable, it needs to gain 2 electrons. Hydrogen has 1 electron in its valence shell, so H₂ can share 2 electrons with Lv, and because of that, the product would be:
H₂Lv.
Answer:
Because the hot air from the equator is balance with the cold air from the polar region, meaning the temperature is the right degree, therefore it causes the slowing down of that hurricane.
Explanation:
From your science class you do study the convectional current right? that's what happen on the outside real life
Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M
The intended sense is that of a reaction that depends on absorbing heat if it is to proceed. The opposite of an endothermic process is an exothermic process, one that releases "gives out" energy in the form of heat