Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
The reaction formula of this is C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O. The ratio of mole number of C3H8 and O2 is 1:5. 0.025g equals to 0.025/44.1=0.00057 mole. So the mass of O2 is 0.00057*5*32=0.0912 g.
Answer:
0.66g of water
Explanation:
Molar heat of vaporization of any substance is defined as the heat necessary to vaporize 1 mole of the substance.
If heat of vaporization of water is 40.79kJ/mol and you add 1.50kJ, the moles you vaporize are:
1.50kJ × (1mol / 40.79kJ) = 0.0368 moles of water.
As molar mass of water is 18.01g/mol, mass of water that can be vaporized are:
0.0368 moles × (18.01g / mol) = <em>0.66g of water</em>
Answer:
About 0.08486 moles
Explanation:
PV=nRT, when P is the pressure in atmospheres, V is the volume in liters, n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature in Kelvin.

moles
Hope this helps!
Answer : The concentration of Si in kilograms is, 
Explanation :
As we are given that, the concentration of Si in an Fe-Si alloy is 0.25 wt% that means:
Weight of Si = 0.25 g = 0.00025 kg
Weight of Fe = 100 - 0.25 = 99.75 g = 0.09975 kg
Density of Si = 
Density of Fe = 
Now we have to calculate the concentration in kilograms of Si per cubic meter of alloy.
Concentration of Si in kilograms = 
Concentration of Si in kilograms = 
Now put all the given values in this expression, we get:
Concentration of Si in kilograms = 
Concentration of Si in kilograms = 
Thus, the concentration of Si in kilograms is, 