1.always listen to teacher
2 no eating in class
3 always have attentive listening
4 always have proper safety material
5 wear eyeglasses when needed
6 let others be able to listen
sorry I could only think of 6
Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
Answer:
3.861x10⁻⁹ mol Pb⁺²
Explanation:
We can <u>define ppm as mg of Pb²⁺ per liter of water</u>.
We<u> calculate the mass of lead ion in 100 mL of water</u>:
- 100.0 mL ⇒ 100.0 / 1000 = 0.100 L
- 0.100 L * 0.0080 ppm = 8x10⁻⁴ mg Pb⁺²
Now we <u>convert mass of lead to moles</u>, using its molar mass:
- 8x10⁻⁴ mg ⇒ 8x10⁻⁴ / 1000 = 8x10⁻⁷ g
- 8x10⁻⁷ g Pb²⁺ ÷ 207.2 g/mol = 3.861x10⁻⁹ mol Pb⁺²
Did you intend to write [PdCl4]^-2 instead of PdCl2-4? If so, then:
<span>Cathode: [PdCl4]^-2(aq) + 2e- ======⇒ Pd(s) + 4Cl-(aq) </span>
<span>Anode: Cd(s) ==⇒ Cd+2(aq) + 2e-</span>
Guess and check, test, trial and error, completion.