The oxidation state of hydrogen gas is 0 and oxidation state of hydrogen cation is +1.
There’s an increase in oxidation number therefore it’s an oxidation reaction.
Oxidation reactions give out electrons. The masses and charges on both sides should be balanced
Half reaction is
H2 —> 2H+ +2e
Answer: The empirical formula for the given compound is 
Explanation : Given,
Percentage of C = 84.4 %
Percentage of H = 15.6 %
Let the mass of compound be 100 g. So, percentages given are taken as mass.
Mass of C = 84.4 g
Mass of H = 15.6 g
To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:
Step 1: Converting the given masses into moles.
Moles of Carbon =
Moles of Hydrogen = 
Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.
For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 7.03 moles.
For Carbon = 
For Hydrogen = 
Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.
The ratio of C : H = 1 : 2
Hence, the empirical formula for the given compound is 
Answer:
0.190 M
Explanation:
Let's consider the neutralization reaction between HCl and NaOH.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
11.9 mL of 0.160 M NaOH were used. The reacting moles of NaOH were:
0.0119 L × 0.160 mol/L = 1.90 × 10⁻³ mol
The molar ratio of HCl to NaOH is 1:1. The reacting moles of HCl are 1.90 × 10⁻³ moles.
1.90 × 10⁻³ moles of HCl are in 10.0 mL of solution. The molarity of HCl is:
M = 1.90 × 10⁻³ mol / 10.0 × 10⁻³ L = 0.190 M
Answer: Increases.
Explanation: As the temperature of a liquid or solid increases its vapor pressure also increases. Conversely, vapor pressure decreases as the temperature decreases.
The given concentration of boric acid = 0.0500 M
Required volume of the solution = 2 L
Molarity is the moles of solute present per liter solution. So 0.0500 M boric acid has 0.0500 mol boric acid present in 1 L solution.
Calculating the moles of 0.0500 M boric acid present in 2 L solution:

Converting moles of boric acid to mass:

Therefore, 6.183 g boric acid when dissolved and made up to 2 L with distilled water gives 0.0500 M solution.