Solution:
According to the Avogadro's number:
6.022 *10^23 drops per 0.050 g/ drop = 3.011 *10^22 grams per mole of drops
3.011 *10^22 grams per 1 kg / 1000 grams = 3.011 *10^19 kilograms / mole of drops
thus the answers are:
3.0 *10^22 grams per mole of drops
3.0 *10^19 kilograms per mole of drops
And,
In the calculation of how many moles of raindrops in the Pacific Ocean is:
7.08X10^20kg per 3.0 *10^19 kilograms per mole of drops = 23.5 moles of drops
This is the required solution.
The way how <span>data is not actually obtained from the experiment represented in a line graph is defnitely that </span><span>a colored line with a broken line. It is a well known fact that to obtain the actual data from the experiment you there should be plotted points on the line. Hope it will help you! Regards.</span>
Based on Pauling Scale, electro negativity of Cl = 3.2, Na = 0.9 and H = 2.1
Thus, Electronegativity difference in

= 3.2 -3.2 = 0
Electronegativity difference in NaCl = 3.2-0.9 = 2.3
Similarly, Electronegativity difference in HCl = 3.2 - 2.1 = 1.1
Thus, among the listed molecules following is the decreasing order of electronegativity difference: NaCl> HCl >
Answer:Yes they are in the same mineral group
Explanation:zinc is the central elements there. The rest of the elements are present as impurities due to where it was found. Like carbon is can be found in the soil, silicon with oxygen is basically sand, hydrogen is in the atmosphere and also in water and soil too. So apart from zinc, the rest are normal day to day elements.
Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast