<u>Answer:</u> The energy of the complex is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the energy of the complex, we use the equation given by Planck which is:

where,
= Wavelength of the complex =
(Conversion factor:
)
h = Planck's constant = 
c = speed of light = 
= Avogadro's number = 
= energy of the complex
Putting values in above equation, we get:

Conversion factor used: 1 kJ = 1000 J
Hence, the energy of the complex is 
Sr(s)+Mg²+(aq)→Sr²+(aq)+Mg(s)
Number of e-'s transfered are, n=2. Equilibrium constant,
K=2.69×10∧12
ΔG=-2.303RT logK
R=gasconstant=8.314J/mol-k
T= temperature in K= 25 oC=25+273=298K
The value we get ΔG = -70922.3J. But ΔG = -nFE
n= number of e-'s transfered in the reaction =2
F= farady = 96500C
E=potential of the cell is what?
∴E = ΔG.nF
=-(-70922.3)/2×96500)
=0.367v.
A gaseous compound is 30.4% nitrogen and 69.6% oxygen by mass. A 5.25-g sample of the gas occupies a volume of 1.00 L and exerts a pressure of 1.26 atm at -4.0°C. Which of the following is its molecular formula?
1) NO2
2) N3O6
3) N2O5
4) N2O4
5) NO
Answer: sunlight, water, air, habitat, and food.
Explanation: we are all living organisms and we all have our five basic necessities for survival; sunlight, water, air, habitat, and food.
<h2>Answer : Electromagnetic energy</h2><h3>Explanation :</h3>
The solar panel usually combines multiple photo voltaic cells. Electromagnetic energy is used to power a solar panel. As the electromagnetic energy or rather radiations from the sun reaches to Earth in the form of radiation which is then collected by these photo voltaic cells. As the term solar energy simply suggests that the energy is coming from the sun. Thus, electromagnetic energy coming from the sun was produced when electric charges inside the sun change their potential energy.