Answer:
The actual Van't Hoff factor for AlCl3 is 3.20
Explanation:
Step 1: Data given
Molarity of AlCl3 = 0.050 M
osmotic pressure = 3.85 atm
Temperature = 20 °C
Step 2: Calculate the Van't Hoff factor
AlCl3(aq) → Al^3+(aq) + 3Cl^-(aq)
The theoretical value is 4 ( because 1 Al^3+ ion + 3 Cl- ions) BUT due to the interionic atractions the actual value will be less
Osmotic pressure depends on the molar concentration of the solute but not on its identity., and is calculated by:
π = i.M.R.T
⇒ with π = the osmotic pressure = 3.85 atm
⇒ with i = the van't Hoff factor
⇒ with M = the molar concentration of the solution = 0.050 M
⇒ with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the temperature = 20 °C = 293.15 Kelvin
i = π /(M*R*T
)
i = (3.85) / (0.050*0.08206*293.15)
i = 3.20
The actual Van't Hoff factor is 3.20
Answer:
Yes, the chemist can determine which compound is in the sample.
Explanation:
In 1 mole of K₂O, the mass of K is 2 × 39.1 g = 78.2 g and the mass of K₂O is 94.2 g. The mass ratio of K to K₂O is 78.2 g / 94.2 g = 0.830.
In 1 mole of K₂O₂, the mass of K is 2 × 39.1 g = 78.2 g and the mass of K₂O₂ is 110.2 g. The mass ratio of K to K₂O₂ is 78.2 g / 110.2 g = 0.710.
If the chemist knows the mass of K and the mass of the sample, he or she must calculate the mass ratio of K to the sample.
- If the ratio is 0.830, the compound is pure K₂O.
- If the ratio is 0.710, the compound is pure K₂O₂.
- If the ratio is not 0.830 or 0.710, the sample is a mixture.
Answer:
a) 381.2 g
b) 39916 g
c) 0.0013 lb mol
d) 29.6 g mol
Explanation:
The molecular weight (mw) of a compound is the mass of it per mole, so it's the ratio of the mass (m) per mole (n).
a) The molecular weight of one mol is found at the periodic table. So, for Mg, mw = 24.3 g/mol, for Cl = 35.5 g/mol, so for MgCl2, mw = 24.3 + 2*35.5 = 95.3 g/mol. The g mol is the mass divided by the molecular weight:
g mol = m/mw
4 = m/95.3
m = 381.2 g
b) The pound (lb) is a unity of mass, and the lb mol is a unity of the mass divided by the molecular weight. So, by the periodic table, the molecular weight of C3H8 is 3*12 (of C) + 8*1 (of H) = 44 lb/mol.
lb mol = m/mw
2 = m/44
m = 88 lb
1 lb = 453.592 g
So, m = 88*453.592 = 39916 g
c) The molecular weight of N2 is 2*14 (of N) = 28 lb/mol.
m = 16/453.592 = 0.0353 lb
lb mol = m/mw
lb mol = 0.0353/28
lb mol = 0.0013 lb mol
d) The molecular weight is 2*12 (of C) + 6*1(of H) + 1*16(of O) = 46 g/mol
3 lb = 1360.78 g
g mol = m/mw
g mol = 1360.78/46
g mol = 29.6 g mol
About 2,500 grams Ans balkfdoaks;
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³