Answer:
0.12 mol KCl
Explanation:
2 KClO3 (s) 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
15 g x mol
x g KCl = 15 g KClO3 x[ (1 mol KClO3)/ (122.5 g KClO3) ] x [(2 mol KCl)/ (2 mol KClO3)]
x g KCl = 0.12 mol KCl
In a chemical reaction,
the limiting reagent is the chemical being used up while the excess reactant is
the chemical left after the reaction process.
Before calculating the limiting
and excess reactant, it is important to balance the equation first by stoichiometry.
C25N3H30Cl + NaOH = C25N3H30OH + NaCl
Since the reaction is already balanced, we can now identify which
is the limiting and excess reagent.
First, we need to determine the number of moles of each chemical
in the equation. This is crucial for determining the limiting and excess reagent.
<span>Assuming that there is the
same amount of solution X for each reactant</span>
1.0 M NaOH ( X ) = 1.0
moles NaOH
1.00 x 10-5 M C25N3H30Cl
( X ) = 1.00 x 10-5 moles C25N3H30Cl
<span>The result showed that the
crystal violet has lesser amount than NaOH. Thus, the limiting reactant in this
chemical reaction is crystal violet and the excess reactant is NaOH.</span>
1) Balanced chemical reaction:
2H2 + O2 -> 2H20
Sotoichiometry: 2 moles H2: 1 mol O2 : 2 moles H2O
2) Reactant quantities converted to moles
H2: 5.00 g / 2 g/mol = 2.5 mol
O2: 50.0 g / 32 g/mol = 1.5625 mol
Limitant reactant: H2 (because as per the stoichiometry it will be consumed with 1.25 mol of O2).
3) Products
H2 totally consumed -> 0 mol at the end
O2 = 1.25 mol consumed -> 1.5625 mol - 1.25 mol = 0.3125 mol at the end
H2O: 2.5 mol H2 produces 2.5 mol H2O -> 2.5 mol at the end.
Total number of moles: 0.3125mol + 2.5 mol = 2.8125 mol
4) Pressure
Use pV = nRT
n = 2.8125
V= 9 liters
R = 0.082 atm*lit/K*mol
T = 35 C + 273.15 = 308.15K
p = nRT/V = 7.9 atm
Actually the strength
of London dispersion forces highly depend on the total number of electrons and
the area in which they are spread. We can see clearly that iodine will have the
strongest LDF's, and hence, have the highest boiling point (and melting point).
This is also the reason why iodine is a solid at room temperature, bromine is liquid
and chlorine and fluorine are gases.
Answer:
<span>Fluorine (F2)</span>