Answer: The molarity and molality of a solution is 1.06 M and 1.11 m respectively.
Explanation:
Molality of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per kg of the solvent.

where,
n = moles of solute =
= weight of solvent in g
10.00 g of potassium hydrogen carbonate in 100 g of solution
mass of solvent = mass of solution - mass of solute = (100.0-10.00) = 90.0 g

2. Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution.

where,
n= moles of solute = 0.09985
= volume of solution in ml
Density of solution = 1036.5 g/L
Volume of solution =

Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
Answer:
Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Explanation:
Given;
Rydberg constant as 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Therefore, Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
The structure of
Alanine is shown below,
Except the carbon atom of carbonyl group which is
Sp² Hybridized, all remaining atoms are
Sp³ Hybridized. The hybridization of each element is depicted in a box below,
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g