Answer:
Velocity = 22.11 m/s
Explanation:
Using the equation;
λ = h / mv;
where
λ = wavelength ( 3.46 x 10^-33 )
m = mass of the marble ( 8.66 g )
v = velocity ( we gotta find out )
h = planck's constant ( 6.626 * 10^-34 )
Making v the subject of the formula;
V = h /mλ
=(6.626 x 10^-34 ) / 0.00866 ( 3.46 x 10^-33 )
= 22.1135
≈ 22.11 m/s
Answer:
The correct statements are given below
Explanation:
b Enoyl CoA isomerase an enzyme that converts cis double bonds to trans double bonds in fatty acid metabolism,bypasses a step that reduces Q,resulting in the higher ATP yield.
c Even chain fatty acids are oxidized to acetyl CoA in the beta oxidation pathway.
f The final round of beta oxidation foe a 13 carbon saturated fatty acid yields acetyl CoA and propionyl CoA a three carbon fragment.
The molar mass of NH3
N = 14
H3 = 3
total = 17
The fraction of nitrogen is 14/17
So 14/17 x 125 = 102.94g
The net cell reaction for the iron-silver voltaic cell would be:
<span>3Ag+ + Fe --------> 3Ag + Fe3+
</span>
wherein it comes from the reaction of the cathode and the anode:
<span>Ag+ + e- -------> Ag, for the cathode and;
</span>
<span>Fe -------> Fe3+ + 3e-, for the anode
</span>
When both equations would be multiplied, the it would now yield the balanced net reaction as stated above.
<u>Answer:</u>
<em>The molecular formula of X is given as
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>


mass O = Total mass of the compound - (mass of C + mass of H)
=6.0 g - ( 3.65 + 0.262 ) g
=2.09 g

Least moles is for O that is 0.131mol and dividing all by the least we get

Since 2.3 is a fraction it has to be converted to a whole number so we multiply all the answers by 3

So the empirical formula is 
Empirical formula mass


Molecular formula =n × empirical formula

Compound X =
is the Answer