Answer:
The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Explanation:
Water potential = Pressure potential + solute potential


We have :
C = 0.15 M, T = 273.15 K
i = 1
The water potential of a solution of 0.15 m sucrose= 
(At standard temperature)


The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
A net worth: $79.0 billion.
Value of stock : $3.20 billion.
New net worth:
$79.0 + $3.20 = $82.20 billion = $82.20 * 10^9 = $8.20 * 10^10
Answer:
d. The limiting reactant is Br2, and 0.13 mol Al should remain unreacted.
Explanation:
From the reaction, 2Al(s) + 3Br2(l) → 2AlBr3(s)
2 moles of Al combines with 3 moles of Br to form 2 moles of AlBr3
Hence 1 mole of Br combines with 2/3 moles of Al
or 0.4 moles of Br combines with 2/3×0.4 moles of Al or 0.267 Moles of Al leaving
0.4 - 0.267 = 0.133 moles of Al remaining unreacted
If we write the equation of the reaction that will take place, it is:
2HNO₃ + Na₂CO₃ → 2NaNO₃ + H₂CO3
The molar ratio of 2HNO₃ : Na₂CO₃ = 1 : 2
Therefore, we can set up the equation:
M₁V₁ = 2M₂V₂
Where the left side of the equation has the molarity and volume of HNO₃ and the right side has the molarity and concentration of Na₂CO₃. Substituting:
M₁ = (2 x 0.108 x 35.7) / 25
M₁ = 0.308 M