Answer:
D
Explanation:
We can use the mole ratio to calculate the partial pressure. The total number of moles is 0.2 + 0.2 + 0.1 = 0.5 moles
Now, we know that the mole fraction of the argon gas would be 0.2/0.5
The partial pressure is as follows. To calculate this, we simple multiply the number of moles by the total pressure.
0.2/0.5 * 5 = 1.0/0.5 = 2.00atm
D
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Answer:
In the attached image the Lewis equation is shown where it is shown how two oxygens react with two hydrogens to meet the octet of the electrons.
Explanation:
Hydrogen peroxide is one of the most named chemicals since it is not only sold as "hydrogen peroxide" in pharmacies but it is also one of the great weapons of immune defense cells to defend ourselves against anaerobic bacteria.
The disadvantage of this compound is that when dividing it forms free oxygen radicals that are considered toxic or aging for our body.
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
To most geologists, the term "acid test" means placing a drop of dilute (5% to 10%) hydrochloric acid on a rock or mineral and watching for bubbles of carbon<span> dioxide gas to be released. The bubbles signal the presence of carbonate minerals such as</span>calcite<span>, </span>dolomite<span>, or one of the minerals listed in Table 1.</span>