Answer;
= 18.24
Explanation;
The ratio of N and O in the formula NO2 IS 1:2
Mass of nitrogen gas is 0.500 g
Moles of nitrogen will be;
= 0.500/16 = 0.03125 moles
Therefore;
The moles of Oxygen from the ratio will be;
= 0.03125 × 2 = 0.0625 moles
But; 0.0625 moles is equal to 1.140 g of Oxygen
The atomic number (mass in 1 mole) will be;
= 1.140 /0.0625
= 18.24
Thus the atomic number of Oxygen from the data is 18.24
Since in the forward reaction, H2S is giving a proton away (being the acid) and then CH3NH2 accepting that proton given (being the base).
Different wavelength are involved.
Explanation:
If magnesium burns with a bright white flame, one can conclude that different wavelengths accompany the electron transitions for the magnesium atom.
- When an atom burns, the electrons in it are excited.
- They give out characteristic light commensurate with their energy.
- A white light is made up of different combinations of wavelength of radiations.
- When we see a white light we can infer that different joined together in the emission observed.
Learn more:
Spectrum brainly.com/question/6255073
#learnwithBrainly
Answer:- Third option is correct, relative strength of orange juice to pure water is 1000 times
Solution:- pH is a way to represents the strength of the acids. Lower is the pH higher is the acid strength and higher is the pH lower is the acid strength. So, we could say that acid strength is inversely proportional to the pH.
From given pH value, we calculate the hydrogen ion concentration and then compare the hydrogen ion concentrations of the two acids to find out the relative strength.
![[H^+]=10^-^p^H](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3D10%5E-%5Ep%5EH)
for orange juice =
and for pure water it is
.
So, the relative acidity of orange juice compared to pure water = 
= 1000
So, third option is correct, the relative strength of orange juice to pure water is 1000 times.
Answer: The reaction is exothermic reaction as the energy of products is less than the energy of reactants.
Explanation: Exothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is less than the energy of the reactants. The total energy is released in the form of heat and
for the reaction comes out to be negative.
Labeling of the parts in the diagram:
A represents the activation energy which is the energy required by reactants to cross the energy barrier to get converted to products.
E represents the potential energy of the reactants.
B represents the activated complex.
D represents the potential energy of the products.
C represents the total enthalpy change of the reaction, which comes out to be negative for exothermic reactions.
