Answer : The number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Solution : Given,
Volume of solution = 500 ml
Molarity of KOH solution = 0.189 M
Molar mass of KOH = 56 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the mass of solute KOH.


Therefore, the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
The tertiary structure of a protein includes all of the following interactions except p<span>eptide</span> bonds.
-Hope this helps.
A monocrop is a non example of biodiversity because it contains only one species, such as all corn, therefore there is very little biodiversity.
I believe your answer would be the first one
hope this helps
To calculate for the number of moles of SnO2 in the sample, we need the value of the products from the reaction. Since we do not have that data, we can assume that all of the sample is SnO2. Then, we are given the molecular mass of the sample, 151g/mol.
So, the number of moles is 3g / 151 g/mol = 0.0199 moles SnO2