Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, mercury (II) oxide (HgO) is obtained via the reaction:

Nonetheless, since it is a reaction carried out in basic solution, mercury's half-reaction only, must be:

Thus, it is seen that OH ionis should be added due to the basic aqueous solution considering that 2 electrons are transferred from 0 to 2 in mercury.
Best regards.
Answer:
The mass percentage of calcium carbonated reacted is 2.5%.
Explanation:
The reaction is:

Thus the Kp of the equilibrium will be:
Kp = partial pressure of carbon dioxide [as the other are solid]
Moles of calcium carbonate initially present = 
Let us apply ICE table to the equilibrium given:

Initial 0.2 0 0
Change -x +x +x
Equilibrium 0.2-x x x
Kp = partial pressure of carbon dioxide
Kp = Kc(RT)ⁿ
where n = difference in the number of moles of gaseous products and reactants
for given reaction n = 1
R = gas constant = 8.314 J /mol K
T = temperature = 800 ⁰C = 1073 K
Putting values
Kc =
Kc = ![\frac{[CO_{2}][CaO]}{[CaCO_{3}]}= \frac{x^{2} }{(0.2-x)}=1.3X10^{-4}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BCO_%7B2%7D%5D%5BCaO%5D%7D%7B%5BCaCO_%7B3%7D%5D%7D%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%7B%280.2-x%29%7D%3D1.3X10%5E%7B-4%7D)


On calculating
x = 0.005
where x = the moles of calcium carbonate dissociated or reacted.
Percentage of the moles or mass reacted =
%
Answer : The number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Solution : Given,
Volume of solution = 500 ml
Molarity of KOH solution = 0.189 M
Molar mass of KOH = 56 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the mass of solute KOH.


Therefore, the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Assuming that the combustion formula is
CH4 + 2O2 --> 2H2O + CO2<span>,
That means for every 1 molecule of methane(CH4) there will be one molecule of carbon dioxide(</span>CO2) produced. Methane molecular weight 16, carbon dioxide molecular weight is 44. Then the percent yield should be:
1 * (0.374/ 16) /(0.983/44)= 0.374*44/ 0.983 * 16= 104.6%
You sure the number is correct? Percent yield should not exceed 100%
Answer:An ionic bond results from electrical attraction between oppositely charged ions.
Explanation:
Ionic bonding is a type of chemical bonding that involves the electrostatic attraction between oppositely charged ions ( where one ion is positively charged and the other one is negatively charged), and is the primary interaction occurring in ionic compounds.