Answer:
Explanation:
Percent composition is percentage by the mass of element present in the compound.
The formula for chromium(III) nitrate is 
Molar mass of chromium(III) nitrate = 238.011 g/mol
1 mole of chromium(III) nitrate contains 9 moles of oxygen
Molar mass of oxygen = 16 g/mol
So, Mass= Molar mass*Moles = 16*9 g = 144 g
Hello
We know both the elements involved in bonding are non-metals and the primary type of bonds involved in non-metals are covalent bonds. Covalent bonds are formed when two atoms share one or more electrons; thus we know that whatever the number of electrons shared, it has to be equal for both. We can eliminate choices A and B.
Next, we understand that it is easier for one atom to be shared among the two, rather than the 7. First, because Hydrogen needs only 1 electron to be stable and would require energy to compensate the remaining 6. Second, electrons are attracted towards the nucleus so it is inefficient to try and share 7 electrons when 1 provides the same amount of stability to Fluorine.
Therefore, the answer is C.
Answer:
1 electron is involved.
Explanation:
Hello,
In redox reactions, when therer's the necessity to know the involved equivalents, they equal the number of transferred electrons, in this case, since one equivalent is stated, one electron is transferred (involved).
Best regards.
Assuming that the combustion formula is
CH4 + 2O2 --> 2H2O + CO2<span>,
That means for every 1 molecule of methane(CH4) there will be one molecule of carbon dioxide(</span>CO2) produced. Methane molecular weight 16, carbon dioxide molecular weight is 44. Then the percent yield should be:
1 * (0.374/ 16) /(0.983/44)= 0.374*44/ 0.983 * 16= 104.6%
You sure the number is correct? Percent yield should not exceed 100%