Explanation:
It is known that in one day there are 24 hours. Hence, number of seconds in 24 hours are as follows.

Hence, total charge passed daily is calculated as follows.

And, number of Faraday of charge is as follows.

= 134300.52 F
The oxidation state of aluminium in
is +3.

So, if we have to produce 1 mole of Al(s) we need 3 Faraday of charge.
Therefore, from 134300.52 F the moles of Al obtained with 89% efficiency is calculated as follows.

= 39842.487 mol
or, = 
Molar mass of Al = 27 g/mol
Therefore, mass in gram will be calculated as follows.
Mass in grams = 
= 
= 1075.7 kg/day
Thus, we can conclude that the daily aluminum production of given aluminium is 1075.7 kg/day.
<span>A beryllium atom has 4 electrons.
1, 0, 0, +1/2
1, 0, 0, -1/2
2, 0, 0, +1/2
2, 0, 0, -1/2</span>
If, (.525m)(100 cm/m)(1/2.54 in/cm) = 20.7 in or C
Answer:check explanation
Explanation:
No diagram is given above but to determine the value of melting point we need to understand the fact that NaCl has a lower melting point than MgS.
Reasons are; (1) sodium ion (+1) in the first group of the periodic table is characterized by its softness and low melting point and, (2). Is that it has a lower melting point than MgS because the COULUMBIC ATTRACTIONS between its singly charged sodium ions(+1) and the chlorine ions(-1) are weaker than those between the ions in MgS.
Answer:
The mass left after 24.6 years is 25.0563 grams
Explanation:
The given parameters are;
The mass of the hydrogen-3 = 100 grams
The half life of hydrogen-3 which is also known as = 12.32 years
The formula for calculating half-life is given as follows;

Where;
N(t) = The mass left after t years
N₀ = The initial mass of the hydrogen-3 = 100 g
t = Time duration of the decay = 24.6 years
= Half-life = 12.32 years

The mass left after 24.6 years = 25.0563 grams.