Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Answer:
The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.
Explanation:
In all cases involving gas mixtures, the total gas pressure is related to the partial pressures, that is, the pressures of the individual gaseous components of the mixture. Put simply, the partial pressure of a gas is the pressure it exerts on a mixture of gases.
Dalton's law states that the total pressure of a mixture of gases is equal to the sum of the pressures that each gas would exert if it were alone. Then:
PT= P1 + P2 + P3 + P4…+ Pn
where n is the amount of gases present in the mixture.
In this case:
PT=PN₂ + PAr + PHe + PNe
where:
- PT= 987 torr
- PN₂= 44 torr
- PAr= 486 torr
- PHe= 218 torr
- PNe= ?
Replacing:
987 torr= 44 torr + 486 torr + 218 torr + PNe
Solving:
987 torr= 748 torr + PNe
PNe= 987 torr - 748 torr
PNe= 239 torr
<u><em>The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.</em></u>
It's a because if you add them together you till get 1.40
Answer:
Explanation:
Glucose + ATP → glucose 6-phosphate + ADP The equilibrium constant, Keq, is 7.8 x 102.
In the living E. coli cells,
[ATP] = 7.9 mM;
[ADP] = 1.04 mM,
[glucose] = 2 mM,
[glucose 6-phosphate] = 1 mM.
Determine if the reaction is at equilibrium. If the reaction is not at equilibrium, determine which side the reaction favors in living E. coli cells.
The reaction is given as
Glucose + ATP → glucose 6-phosphate + ADP
Now reaction quotient for given equation above is
![q=\frac{[\text {glucose 6-phosphate}][ADP]}{[Glucose][ATP]}](https://tex.z-dn.net/?f=q%3D%5Cfrac%7B%5B%5Ctext%20%7Bglucose%206-phosphate%7D%5D%5BADP%5D%7D%7B%5BGlucose%5D%5BATP%5D%7D)

so,
⇒ following this criteria the reaction will go towards the right direction ( that is forward reaction is favorable until q = Keq
A chemical property refers to that which cannot be physically determined. From the choices given above, the chemical property of one of the student's materials is the reactivity of the copper strip. Thus, the answer to this item is letter B.