Elements present in group 18 are known as noble gases. The outermost shell of these elements are completely filled.
18 is the answer
How many grams of h2 gas can be produced by the reaction of 63.0 grams of al(s) with an excess of dilute hydrochloric acid in the reaction shown below? 2 al(s) + 6 hcl(aq) → 2 alcl3(aq) + 3 h2(g)?
It's 2, glass. Water, nitrogen, and sucrose don;t have a crystalline structure.
Answer:
Explanation:
70% (vol/vol) means
cotnaimns 70 %(vol/vol) 70 ml of isoprapnol is there in 100 ml of Rubbing sold alcohol.
if it is 200 ml then obvouly it has the 70*2 =140 ml of isoproanol required.
1) 0.89% m/v = 0.89 grams of NaCl / 100 ml of solution
=> 8.9 grams of NaCl in 1000 ml of solution = 8.9 grams of NaCl in 1 liter of solution
2) Molarity = M = number of moles of solute / liters of solution
=> calculate the number of moles of 8.9 grams of NaCl
3) molar mass of NaCl = 23.0 g /mol + 35.5 g/mol = 58.5 g / mol
4) number of moles of NaCl = mass / molar mass = 8.9 g / 58.5 g / mol = 0.152 mol
5) M = 0.152 mol NaCl / 1 liter solution = 0.152 M
Answer: 0.152 M