Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer:
It sounds like they are studying French phonemes
Explanations:
I just learned this.
Refer to the diagram shown below.
The second axis is at the centroid of the rod.
The length of the rod is L = 100 cm = 1 m
The first axis is located at 20 cm = 0.2 m from the centroid.
Let m = the mass of the rod.
The moment of inertia about the centroid (the 2nd axis) is

According to the parallel axis theorem, the moment of inertia about the first axis is

The ratio of the moment of inertia through the 2nd axis (centroid) to that through the 1st axis is

Answer: 0.676