Ionization energy is defined as the energy required to remove the electron requiring the least amount of energy in the atom.
When valence electrons are being removed, the ionization energy will be quite low. However, once there is a spike in the number (In this case, IE6 starts at 8496 and jumps to 27110 in IE7), that indicates that a core electron is being removed.
Since there are 6 ionization energies that are relatively low before the spike in energy in IE(7), it can be inferred that this period 3 element has 6 valence electrons.
Because of this, we simply have to go from left to right in period 3 six times. (Make sure to skip over the transition metals if you're counting past period 3, since their valence electrons vary)
Sulfur is the mystery element
Good luck! If you have any questions, just ask! :))
Answer: The empirical formula for the given compound is 
Explanation : Given,
Percentage of C = 84.4 %
Percentage of H = 15.6 %
Let the mass of compound be 100 g. So, percentages given are taken as mass.
Mass of C = 84.4 g
Mass of H = 15.6 g
To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:
Step 1: Converting the given masses into moles.
Moles of Carbon =
Moles of Hydrogen = 
Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.
For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 7.03 moles.
For Carbon = 
For Hydrogen = 
Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.
The ratio of C : H = 1 : 2
Hence, the empirical formula for the given compound is 
Answer:
Germanium is an element in the same group with Carbon and Silicon. The atomic number is 32. The relative atomic mass is usually measured with the Sample of an isotope. In this case Germanium has a relative atomic mass of 72.63
Answer:
The specific heat capacity of the metal is 0.843J/g°C
Explanation:
Hello,
To determine the specific heat capacity of the metal, we have to work on the principle of heat loss by the metal is equals to heat gained by the water.
Heat gained by the metal = heat loss by water + calorimeter
Data,
Mass of metal (M1) = 512g
Mass of water (M2) = 325g
Initial temperature of the metal (T1) = 15°C
Initial temperature of water (T2) = 98°C
Final temperature of the mixture (T3) = 78°C
Specific heat capacity of metal (C1) = ?
Specific heat capacity of water (C2) = 4.184J/g°C
Heat loss = heat gain
M2C2(T2 - T3) = M1C1(T3 - T1)
325 × 4.184 × (98 - 78) = 512 × C1 × (78 - 15)
1359.8 × 20 = 512C1 × 63
27196 = 32256C1
C1 = 27196 / 32256
C1 = 0.843J/g°C
The specific heat capacity of the metal is 0.843J/g°C