Answer:
The concentration of sodium chloride in an aqueous solution that is 2.23 M and that has a density of 1.01 g/mL is 12.90% by mass
Explanation:
2.23 M aqueous solution of NaCl means there are 2.23 moles of NaCl in 1000 mL of solution.
We know that density is equal to ratio of mass to volume.
Here density of solution is 1.01 g/mL.
So mass of 1000 mL solution = (
) g = 1010 g
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
So mass of 2.23 moles of NaCl = (
) g = 130.3 g
% by mass is ratio of mass of solute to mass of solution and then multiplied by 100.
Here solute is NaCl.
So % by mass of 2.23 M aqueous solution of NaCl =
% = 12.90%
Answer: acetone molecule ( CH₃-CO-CH₃)
Explanation:
1) Acetone is CH₃-CO-CH₃
2) That is a molecule (build up of covalent bonds).
3) When dissolved, covalent bonded compounds remain as separate molecules, then it is said that the major species present in the solution is the molecule. The molecules of acetone are surrounded (sovated) by the molecules of water.
This as opposed to the case of ionic compounds that ionize. When a compound as NaCl dissolves in water, it ionizes completely, so the major speceies are not NaCl formulas, but the ions Na⁺ and Cl⁻, not molecules.
That leads to the answer: the major species present when acetone is dissolved in water is the molecules of acetone (you do not need to state the fact that the molecules of water are part of the solution, because that is not the target of the question).
g = 19.6 N/2.2 kg. g = 8.9 m/s2. 7.
Answer:
Resonance Structures for SCN-:[S-C N]-
Resonance StructureEnergy (kJ/mol)[S-C N]--23.00[S=C=N]
Answer:
Explanation:
The first law is An object won't move by itself, and once in motion, it won't stop unless some force acts upon it. With this being said when the trumpet is at his side and he is not holding it will not move not until he lets go of it.