Answer:
22.8 L
Step-by-step explanation:
We can use <em>Gay-Lussac's Law of Combining Volumes</em> to solve this problem:
Gases <em>at the same temperature and pressure</em> react in simple whole-number ratios.
1. Write the chemical equation.
Ratio: 2 L 1 L
Ca(s) + 2HCl(g) ⟶ CaCl₂(s) + H₂(g)
V/L: 11.4
2. Calculate the volume of HCl.
According to the law, 2 L of HCl form 1 L of H₂.
Then, the conversion factor is (2 L HCl/1 L H₂).
Volume of HCl = 11.4 L H₂ × (2 L HCl/1 L H₂)
= 22.8 L HCl
Answer:

Explanation:
There are no molecules in NaCl, because it consists only of ions.
However, we can calculate the number of formula units (FU) of NaCl.
Step 1. Calculate the moles of NaCl

Step 2. Convert moles to formula units

There are
in 3.6 g of NaCl.
The answer is 34.1 mL.
Solution:
Assuming ideal behavior of gases, we can use the universal gas law equation
P1V1/T1 = P2V2/T2
The terms with subscripts of one represent the given initial values while for terms with subscripts of two represent the standard states which is the final condition.
At STP, P2 is 760.0torr and T2 is 0°C or 273.15K. Substituting the values to the ideal gas expression, we can now calculate for the volume V2 of the gas at STP:
(800.0torr * 34.2mL) / 288.15K = (760.0torr * V2) / 273.15K
V2 = (800.0torr * 34.2mL * 273.15K) / (288.15K * 760.0torr)
V2 = 34.1 mL
Let's write the reaction first.
HCl + H₂O ---> H₃O⁺ + Cl⁻
These reaction has two reactants, either the proton donor or the proton acceptor. Water is amphoteric, meaning it can act as an acid or base. Since HCl is an acid, then water in this reaction acts as a base.
1. The proton donor is HCl because it donates H+ to water which yields a hydronium ion, H₃O⁺.
2. The proton acceptor is water.
17,6% + 82,6% = 100%
mass of N = 14g
mass of H = 1g
17,6% H = 17,6g H
82,4% N = 82,4g N
17,6g : 1g = 17,6 moles of H
82,4g : 14g = 5,89 moles of N
N : H = 5,89 : 17,6 ||:5,89
N : H = 1 : 2,99≈3
the empirical formula of the compound = NH₃ (ammonia)