Convert 57.6 L to dm3 and divide it by 24
Hello
We know both the elements involved in bonding are non-metals and the primary type of bonds involved in non-metals are covalent bonds. Covalent bonds are formed when two atoms share one or more electrons; thus we know that whatever the number of electrons shared, it has to be equal for both. We can eliminate choices A and B.
Next, we understand that it is easier for one atom to be shared among the two, rather than the 7. First, because Hydrogen needs only 1 electron to be stable and would require energy to compensate the remaining 6. Second, electrons are attracted towards the nucleus so it is inefficient to try and share 7 electrons when 1 provides the same amount of stability to Fluorine.
Therefore, the answer is C.
Answer:
The rate of decay of atoms in container A is greater than the rate of decay of atoms in container B.
Explanation:
From the question,
Container A contains 1000 atoms
Container B contains 500 atoms
<u>The rate of decay of atoms in container A is greater than the rate of decay of atoms in container B.</u>
The reason for such is due to the difference in the concentration of the isotopes. Container A which contains higher number of atoms will have the more changes of the release of the neutron as the changes of the hitting and splitting increases as the density of the atoms increases.
<u>Thus, the atoms in the container A will therefore decay faster than the atoms in the container B. </u>
Answer: 91.73g of NaCl
Explanation:
First, we solve for the number of moles of F2 using the ideal gas equation
V = 12L
P = 1.5 atm
T = 280K
R = 0.082atm.L/mol/K
n =?
PV = nRT
n = PV /RT
n = (1.5x12)/(0.082x280)
n = 0.784mol
Next, we convert this mole ( i.e 0.784mol) of F2 to mass
MM of F2 = 19x2 = 38g/mol
Mass conc of F2 = n x MM
= 0.784 x 38 = 29.792g
Equation for the reaction is given below
F2 + 2NaCl —> 2NaF + Cl2
Molar Mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5g/mol
Mass conc. of NaCl from the equation = 2 x 58.5 = 117g
Next, we find the mass of NaCl that reacted with 29.792g of F2.
From the equation,
38g of F2 redacted with 117g of NaCl.
Therefore, 29.792g of F2 will react with Xg of NaCl i.e
Xg of NaCl = (29.792 x 117)/38
= 91.73g
Therefore, 91.73g of NaCl reacted with f2
Earth has 4 systems/ spheres which are known as Lithosphere(land), Biosphere(living things), Hydrosphere(water) and Atmosphere(air).
Transpiration is the process that interact with the Hydrosphere and Respiration is the process that interacts with the Atmosphere.
Transpiration is the process happening in plants which absorb and distribute water through their roots and release water in the form of vapors through their leaves. As this process involves Water, therefore this process interacts with the Hydrosphere.
Respiration is the process in which plants convert carbon dioxide to oxygen as a part of photosynthesis which was then inhaled by the animals. As this process involves Air, therefore this process interacts with the Atmosphere.