Answer:
The actual Van't Hoff factor for AlCl3 is 3.20
Explanation:
Step 1: Data given
Molarity of AlCl3 = 0.050 M
osmotic pressure = 3.85 atm
Temperature = 20 °C
Step 2: Calculate the Van't Hoff factor
AlCl3(aq) → Al^3+(aq) + 3Cl^-(aq)
The theoretical value is 4 ( because 1 Al^3+ ion + 3 Cl- ions) BUT due to the interionic atractions the actual value will be less
Osmotic pressure depends on the molar concentration of the solute but not on its identity., and is calculated by:
π = i.M.R.T
⇒ with π = the osmotic pressure = 3.85 atm
⇒ with i = the van't Hoff factor
⇒ with M = the molar concentration of the solution = 0.050 M
⇒ with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the temperature = 20 °C = 293.15 Kelvin
i = π /(M*R*T
)
i = (3.85) / (0.050*0.08206*293.15)
i = 3.20
The actual Van't Hoff factor is 3.20
<h3>Answer:</h3>
Platoic Acid
<h3>Explanation:</h3>
While naming Carboxylic Acids we know that when the Carboxylic Acid looses proton it is converted into corresponding conjugate base called as Carboxylate.
Examples:
HCOOH → HCOO⁻ + H⁺
Formic acid Formate Ion
H₃CCOOH → H₃CCOO⁻ + H⁺
Acetic acid Acetate Ion
H₅C₂COOH → H₅C₂COO⁻ + H⁺
Propanoic acid Propanoate Ion
Therefore, if the conjugate base is Platoate then the corresponding acid will be Platoic Acid means we will replace the -ate by -ic acid <em>i.e.</em>
RCOO⁻ + H⁺ → RCOOH
Platoate Ion Platoic Acid
Answer:
What can cause excessive pressure on the high side of an active self-contained recovery device? A closed recovery tank inlet valve or excessive air or other non condensables in the recovery tank (either A or B) Portable refillable tanks or containers used to ship recovered refrigerants must meet what standard(s)?
Explanation:
please mark me as brainliest thank you
Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O