Answer:
86 mL
Explanation:
First find the moles of Pb (NO3)2
n=cv
where
c ( concentration)= 0.210 M
v ( volume in L) =0.05
n= 0.210 × 0.05
n= 0.0105
Using the mole ratio, we can find the moles of KCl by multiplying by 2
n (KCl) =0.0105 ×2
=0.021
v (KCl)= n/ c
= 0.021/ 0.244
=0.08606557377
=0.086 L
= 86 mL
Answer:
It's explained below.
Explanation:
An everyday situation is when we raise an object.
Now, when we raise an object, energy is transferred to the Earth object system and thus the gravitational field energy of the system will increase.
Now, this energy is usually released when the object falls. The mechanism of this release is known as gravitational force.
In the same manner, two magnetic and electrically charged objects that are interacting at a distance will exert forces on each other and this can lead to transfer of energy between the interacting objects.
Answer:
a) quantitative
b) qualitative
c) quantitative
d) qualitative
e) quantitative
Explanation:
a) it is a quantitative statement, since it uses the concepts of limits and aproxximation in the calculation to give its estimate.
b) it's a qualitative statement, beacause its an appreciation of someone who thinks that one's work ist better than another's.
c) it is a quantitative statement, since it is an expression that is mathematically demonstrated,
d) it's a qualitative, beacuse it'a a simple opinion of someone.
e) it is a quantitative statement, since this expression is demonstrated in real life and helps to save