
given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
The answers would be organisms in water, water, and air.
Answer:
Explanation:
In 150 ml of .06 g / ml solution , gram of iodine = 150 x .06 g = 9 g
Let volume of given concentration of .12 g / ml required be V
In volume V , gram of iodine = V x .12 g
According to question
V x .12 = 9 g
V = 9 / .12 = 75 ml
So, 75 ml of .12 g/ml will be taken and it is diluted to the volume of 150 ml to get the solution of required concentration .
Answer:
The correct answer is is option B
b. 93.3 g
Explanation:
SEE COMPLETE QUESTION BELOW
Hydrogen chloride gas can be prepared by the following reaction: 2NaCl(s) + H2SO4(aq) → 2HCl(g) + Na2SO4(s)
How many grams of HCl can be prepared from 2.00 mol H2SO4 and 2.56 mol NaCl?
a. 7.30 g
b. 93.3 g
c. 146 g
d. 150 g
e. 196 g
CHECK THE ATTACHMENT FOR STEP BY STEP EXPLANATION
Using the Equation: PV=nRT
Where P is the pressure 60 cmHg or 600 mmHg or 600/760= 0.789 atm
V is the volume 125 ml or 0.125 L, n is the number of moles, R is a constant 0.082057, and T is temperature 25 °C or 298 K;
Therefore:
0.789 × 0.125 = n × 0.082057 × 298
n = 0.0987/24.45
= 0.004036 mol
0.004036 mole has a mass of 0.286 g
Hence; 1 mole has a mass of 0.286/0.004036
= 70.8 g /mol
Therefore the molar mass of the gas is 71 g/mol (2 sfg)