22.0 is the same as saying that in 100 grams of a chocolate bar, there are 22.0 grams of pecans. or to make it easier because of this problem- 100 Kilograms of a chocolate bar, there is 22.0 Kg of pecans. we can use this as a conversion factor (what is used to convert a value to another value.
conversion factor---> 22.0 kg of pecan= 100 kg of chocolate bar
Note: remember this, what you are converting from goes in the denominator, what you converting to goes in the numerator.
5.0 Kg of pecan (100 Kg of chocolate bar/ 22.0 Kg of pecan)= 23 Kg of chocolate bar
Answer: (3) 15
Explanation: We criss-cross down the oxidation numbers to get the subscripts for the correct formulas. That means the X has an oxidation number of 5. The element with the + oxidation number is always written first so it is +5. Of the groups names, only group 15 has +5 as an oxidation number.
Answer:
feed = 220.77 kg/s; maximum production rate of solid crystal = 416 kg/s; the rate of supplying fresh feed to obtain the production rate = 1.6
Explanation:
Material or mass balance can be used to estimate the mass flow rates of all the streams in the diagram shown in the attached file.
Overall balance: 
Water: 
Using substitution method, we have:
= 220.77 kg/s
= 4.16 kg/s
The maximum production rate of solid crystal is
= 10*4.16 = 416 kg/s
Around evaporator:

kg/s
Around the mixing point:

Solid crystal: 
Using the last two equations, we can obtain:


kg/s
The rate of supplying fresh feed to obtain the production rate is:
= 352.5/220.77 = 1.6
Answer:
Explanation:
final temperature of the cube
initial temperature of the cube
mass of the cube
specific heat of aluminum
S, sulfur does not have a noble gas electron.