Answer:
The pH of the solution is 8.
Explanation:
To which options are correct, let us determine the concentration of the hydroxide ion, [OH-] and the pH of the solution. This is illustrated below:
1. The concentration of the hydroxide ion, [OH-] can be obtained as follow:
pOH = –Log [OH-]
pOH = 6
6 = –Log [OH-]
–6 = Log [OH-]
[OH-] = Antilog (–6)
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
2. The pH of the solution can be obtained as follow:
pH + pOH = 14
pOH = 6
pH + 6 = 14
pH = 14 – 6
pH = 8.
From the calculations made above,
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
pH = 8.
Therefore, the correct answer is:
The pH of the solution is 8
Hello!
If the frequency of a radio station is 88.1 MHz, the wavelength of the wave used by this radio station for its broadcast is 3.403 m
<h2>Why?</h2>
We are going to use the following equation that shows the relation of the frequency of a wave with its wavelength, knowing that radio waves are electromagnetic waves and they travel at the speed of light (299 792 458 m/s):

Have a nice day!
Answer:
Ar < Cl - < S2-
Explanation:
All the species written above are isoelectronic. This means that they all possess the same number of electrons. All the species above possess 18 electrons, the noble gas electron configuration.
However, for isoelectronic species, the greater the atomic number of the specie, the smaller it is. This is because, greater atomic number implies that their are more protons in the nucleus exerting a greater attractive force on the electrons thereby making the specie smaller in size due to high electrostatic attraction.
Answer:
=> 572.83 K (299.83°C).
=> 95.86 m^2.
Explanation:
Parameters given are; Water flowing= 13.85 kg/s, temperature of water entering = 54.5°C and the temperature of water going out = 87.8°C, gas flow rate 54,430 kg/h(15.11 kg/s). Temperature of gas coming in = 427°C = 700K, specific heat capacity of hot gas and water = 1.005 kJ/ kg.K and 4.187 KJ/kg. K, overall heat transfer coefficient = Uo = 69.1 W/m^2.K.
Hence;
Mass of hot gas × specific heat capacity of hot gas × change in temperature = mass of water × specific heat capacity of water × change in temperature.
15.11 × 1.005(700K - x ) = 13.85 × 4.187(33.3).
If we solve for x, we will get the value of x to be;
x = 572.83 K (2.99.83°C).
x is the temperature of the exit gas that is 572.83 K(299.83°C).
(b). ∆T = 339.2 - 245.33/ln (339.2/245.33).
∆T = 93.87/ln 1.38.
∆T = 291.521K.
Heat transfer rate= 15.11 × 1.005 × 10^3 (700 - 572.83) = 1931146.394.
heat-transfer area = 1931146.394/69.1 × 291.521.
heat-transfer area= 95.86 m^2.
<u>Answer:</u> The volume when the pressure and temperature has changed is 1332.53 L
<u>Explanation:</u>
To calculate the volume when temperature and pressure has changed, we use the equation given by combined gas law. The equation follows:

where,
are the initial pressure, volume and temperature of the gas
are the final pressure, volume and temperature of the gas
We are given:
![P_1=0.950atm\\V_1=200L\\T_1=27^oC=[273+27]K=300K\\P_2=0.125atm\\V_2=?L\\T_2=-10^oC=[273-10]K=263K](https://tex.z-dn.net/?f=P_1%3D0.950atm%5C%5CV_1%3D200L%5C%5CT_1%3D27%5EoC%3D%5B273%2B27%5DK%3D300K%5C%5CP_2%3D0.125atm%5C%5CV_2%3D%3FL%5C%5CT_2%3D-10%5EoC%3D%5B273-10%5DK%3D263K)
Putting values in above equation, we get:

Hence, the volume when the pressure and temperature has changed is 1332.53 L