Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer:
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Al2O3 = 3.50 grams
Molar mass of Al2O3 = 101.96 g/mol
Number of Avogadro = 6.022 * 10^23 /mol
Step 2: Calculate moles Al2O3
Moles Al2O3 = mass Al2O3 / molar mass Al2O3
Moles Al2O3 = 3.50 grams / 101.96 g/mol
Moles Al2O3 = 0.0343 moles
Step 3: Calculate moles Aluminium
In 1 mol Al2O3 we have 2 moles Al
in 0.0343 moles Al2O3 we have 2*0.0343 = 0.0686 moles Al
Step 4: Calculate aluminium atoms
Aluminium atoms = moles aluminium * Number of Avogadro
Aluminium atoms = 0.0686 * 6.022 * 10^23
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
The element with the nlx notation of 5d2 in the periodic table is hafnium with a symbol of hf. It is a chemical element and has an atomic number 72. H<span>afnium chemically resembles zirconium and is found in many zirconium minerals but it is a complete contrast of zirconium which is also chemically similar to hafnium.</span>
In an equilibrium mixture of the three gases, PCO = PCl2 = 2.22 × 10-4 atm. The partial pressure of the product, phosgene (COCl2), is kp=(COCl2)/(CO)(Cl2) which is

. So, the correct answer is <span>A) 7.34.</span>
Answer: 1.2044 × 10^24
Explanation:
1 mole of calcium is 40 gram
Based on Avogadro's law:
1 mole of any substance has 6.02 x 10^23 atoms, also 1 mole of calcium is 40gram
So, 1 mole of calcium = 6.02 x 10^23 atoms
Also, 1 mole of calcium is 40gram
40 grams of calcium = 6.02 x 10^23 atoms
80.156 grams of calcium = Z atoms
To get the value of Z, cross multiply:
Z atoms x 40 grams = 6.02 x 10^23 atoms x 80.156 grams
40Z = 482.54 x 10^23
Z = (482.54 x 10^23/40)
Z = 12.06 x 10^23
Put result in standard form
Z = 1.206 x 10^24 atoms
Thus, 1.206 x 10^24 atoms of Ca are present in 80.156 grams of Ca