0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g
I just did guessed on the question and got it right. The answer is kinetic energy.
Answer:
44 g
Explanation:
The formula for the number of moles (n) is equal to
.
Since we need to find the mass, we derive it from the formula of the number of moles and we get that mass = n x molecular weight .
The molecular weight of
= 12 g/mol (from the carbon) + 19x4 g/mol (from the 4 fluorine atoms)= 88 g/mol
We plug in the numbers in the derived formula for the mass and we get :
mass = n x molecular weight = 0.5 mol x 88 g/mol = 44 g
Answer:
d) All have identical pressures
Explanation:
The kinetic molecular theory explains how gas molecules behave in a container. By this theory, the gas particles behave like hard, spherical objects in a state of constant, random motion; these particles collide between them and at the walls of the container. Besides, the kinetic energy of the gas depends only on the temperature.
The pressure is the force that the particles are applying under some area, so by the theory, it depends on the number of moles (amount of particles that collides and make the force), the volume of the container and the kinetic energy, or the temperature.
Because all gases have the same number of moles and are at the same temperature and the same volume, they'll have the same pressure.