Answer is: 1.29 grams <span>of solid formed.
</span>Chemical reaction: 2AgNO₃(aq) + K₂CrO₄(aq) → Ag₂CrO₄(s) + 2KNO₃(aq).
n(AgNO₃) = c(AgNO₃) · V(AgNO₃).
n(AgNO₃) = 0.220 M · 0.0351 L.
n(AgNO₃) = 0.0078 mol; limiting reactant.
n(K₂CrO₄) = 0.420 M · 0.052 L.
n(K₂CrO₄) = 0.022 mol.
From chemical reaction: n(AgNO₃) : n(Ag₂CrO₄) = 2 : 1.
n(Ag₂CrO₄) = 0.0078 mol ÷ 2.
n(Ag₂CrO₄) = 0.0039 mol.
m(Ag₂CrO₄) = 0.0039 mol · 331.73 g/mol.
m(Ag₂CrO₄) = 1.29 g.
Answer : The energy released is -3319.7 KJ.
Solution : Given,
Mass of methane = 59.7 g
Molar mass of methane = 16 g/mole

The value of
is in negative that means the energy is releasing.
First we have to calculate the moles of methane.
Moles of methane = 
Now we have to calculate the amount of energy released.
The given reaction is,

From the reaction, we conclude that
1 mole of methane releases -890 KJ/mole of energy
3.73 moles of methane releases
of energy
Therefore, the energy released is -3319.7 KJ.
Answer:
The velocity of the particle is 2 m/s,
Explanation:
Kinetic energy is defined as energy of the body due to its motion. It is given by :

Where :
m = mass of the object
v = velocity of the object
We have , particle with mass m and its kinetic energy is twice its mass.




And unit of velocity are m/s , so the velocity of the particle is 2 m/s.
Answer:
Ketone
Explanation:
As you are stating here, we have a carbonated chain of three carbons, and the first and last has 3 Hydrogens, then this means that we have CH₃ . The center carbon is a carbon double bonded to oxygen.
In general terms this belongs to the carbonyl group. However, this alone does not represent a functional group, but when it's in a chain with other radycals or chains, it becomes a functional group.
In this case, the molecule you are talking here is the following:
CH₃ - CO - CH₃
This molecule is known as the Acetone, and has the general form of:
R - CO - R'
Which belongs to a ketone as a functional group.
Answer:
Heat lost to the surroundings
Heat lost to the thermometer
Explanation:
All changes in heat, or energy, can be explained. Many of the reactions or changes we see in the world involve the conversion of energy. For example as we heat up a substance (eg. water), the amount of energy we put in should give us an exact temperature. However, this is a "perfect world" scenario, and does not occur in real life. Whenever heat is added to a substance like water, we always need to account for the energy that is going to be lost. For example, heat lost to evaporation or even the effect of measuring the temperature with a thermometer (the introduction of anything including a thermometer will affect the temperature).