Answer:
1.216mol
Explanation:
The molar mass of C₄H₁₀ is (12 x4)+ (1x 10) = 48 + 10 = 58g
1 grams C4H10 is equal to 0.017205129881525 mole.
70.7 grams = 70.7 x 0.017205129881525 = 1.216mol
When the concentration is expressed in molality, it is expressed in moles of solute per kilogram of solvent. Since we are given the mass of the solvent, which is water, we can compute for the moles of solute NaNO3.
0.5 m = x mol NaNO3/0.5 kg water
x = 0.25 mol NaNO3
Since the molar mass of NaNO3 is 85 g/mol, the mass is
0.25 mol * 85 g/mol = 21.25 grams NaNO3 needed
Answer:
Sodium arachidate; Sodium palmitate and Sodium palmitate
Explanation:
Triglycerides are esters of fatty acids with glycerol. In triglycerides, three fatty acid molecules are linked by ester bonds to each of the three carbon atoms in a glycerol molecule. The fatty acids may be same or different fatty acid molecules. Hydrolysis of triglycerides yields the three fatty acid molecules and glycerol.
Saponification is the process by which a base is used to catalyst the hydrolysis of the ester bonds in glycerides. The products of this base-catalyzed hydrolysis of triglycerides are the metallic salts of the three fatty acids and glycerol. The salts of the fatty acids are known as soaps.
For a triglyceride that has the fatty acid chains arachidic acid, palmitic acid and palmitic acid attached to the three backbone carbons glycerol, the saponification of the triglyceride with NaOH will yield the sodium salts or soaps of the three fatty acids as well as glycerol.
Arachidic acid will react with NaOH to yield sodium arachidate.
The two palmitic acid molecules will each react with NaOH to yield sodium palmitate.
How many carbon atoms are there in a 1.3-carat diamond? Answer: 1.3 x 10^22 C atoms...
If a 1 carat = 0.20 g ... then 0.3 carat = 0.20 / 0.3 = 0.06 g
Thus, 1.3 carat = 0.26g
Find the moles first:
Moles= Grams / Mm of C
0.26 / 12.011 = 0.0216 mols of C
Atoms = Moles * Avogadro's number (6.022*10^23)
0.0216 * 6.022*10^23 = 1.3*10^22 C atoms
Hope this helps! :)
Answer:
It's explained below.
Explanation:
An everyday situation is when we raise an object.
Now, when we raise an object, energy is transferred to the Earth object system and thus the gravitational field energy of the system will increase.
Now, this energy is usually released when the object falls. The mechanism of this release is known as gravitational force.
In the same manner, two magnetic and electrically charged objects that are interacting at a distance will exert forces on each other and this can lead to transfer of energy between the interacting objects.