Answer:
= 913.84 mL
Explanation:
Using the combined gas laws
P1V1/T1 = P2V2/T2
At standard temperature and pressure. the pressure is 10 kPa, while the temperature is 273 K.
V1 = 80.0 mL
P1 = 109 kPa
T1 = -12.5 + 273 = 260.5 K
P2 = 10 kPa
V2 = ?
T2 = 273 K
Therefore;
V2 = P1V1T2/P2T1
= (109 kPa × 80 mL × 273 K)/(10 kPa× 260.5 K)
<u>= 913.84 mL</u>
0.4649331785818406 is what 27.4 grams is converted to! You're welcome!! :)
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
Answer: 1.2044 × 10^24
Explanation:
1 mole of calcium is 40 gram
Based on Avogadro's law:
1 mole of any substance has 6.02 x 10^23 atoms, also 1 mole of calcium is 40gram
So, 1 mole of calcium = 6.02 x 10^23 atoms
Also, 1 mole of calcium is 40gram
40 grams of calcium = 6.02 x 10^23 atoms
80.156 grams of calcium = Z atoms
To get the value of Z, cross multiply:
Z atoms x 40 grams = 6.02 x 10^23 atoms x 80.156 grams
40Z = 482.54 x 10^23
Z = (482.54 x 10^23/40)
Z = 12.06 x 10^23
Put result in standard form
Z = 1.206 x 10^24 atoms
Thus, 1.206 x 10^24 atoms of Ca are present in 80.156 grams of Ca
Answer:
Conversion of kinetic energy to potential energy (chemo mechanical energy)
In the state of rest, the rubber is a tangled mass of long chained cross-linked polymer that due to their disorderliness are in a state of increased entropy. By pulling on the polymer, the applied kinetic energy stretches the polymer into straight chains, giving them order and reducing their entropy. The stretched rubber then has energy stored in the form of chemo mechanical energy which is a form of potential energy
Conversion of the stored potential energy in the stretched to kinetic energy
By remaining in a stretched condition, the rubber is in a state of high potential energy, when the force holding the rubber in place is removed, due to the laws of thermodynamics, the polymers in the rubber curls back to their state of "random" tangled mass releasing the stored potential energy in the process and doing work such as moving items placed in the rubber's path of motion such as an object that has weight, w then takes up the kinetic energy 1/2×m×v² which can can result in the flight of the object.
Explanation: