A net worth: $79.0 billion.
Value of stock : $3.20 billion.
New net worth:
$79.0 + $3.20 = $82.20 billion = $82.20 * 10^9 = $8.20 * 10^10
Answer:
99°C
Explanation:
asking questions is Best in life of education
Answer: pH=12.69
Explanation:



Initial 0.12 0 0
Eqm 0.12-x x x
![K_a=\frac{[H^+][F^-]}{[HF]}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%3D%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%5BF%5E-%5D%7D%7B%5BHF%5D%7D)
(neglecting small value of x in comparison to 0.12)

Moles of 



0.06 moles of NaOH will give 0.06 moles of ![[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D)
Now
moles of
will be neutralized by
moles of
and
moles of
will be left.
Molarity of 
![pOH=-\log[OH^-]=-\log[0.049]=1.31](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D%3D-%5Clog%5B0.049%5D%3D1.31)
pH = 14 - pOH= 14 - 1.31 = 12.69
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).
Answer : Option A) Ethanoic Acid
Explanation : Ethanoic acid has the lowest vapor pressure i.e 0.08 atm at the temperature of 50°C compared to the other given options.
The vapour pressure of propanone at 50°C is 0.84 atm
Ethanol has vapour pressure as 0.30 atm at 50°C
water has vapour pressure of 0.12 atm at 50°C.