The molar mass of anhydrous Na₂SO₄ = [2(23) + 32 + 4(16)]
= 142 g/mol
If the molar mass of hydrated Na₂SO₄ = 322 g/mol
Since hydrated salt = Anhydrous Salt + Water
Then the mass of hydration (Water)= 322 g/mol - 142 g/mol
= 180 g/mol
Since the molar mass of water itself is 18 g/mol
⇒ Moles of water = 180 g/mol ÷ 18g/mol
= 10
Thus n = 10; the formula of the hydrated salt is Na₂SO₄ · 10H₂O (Sodium Sulphate Decahydrate)
The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>