Depression in freezing point (Δ

) =

×m×i,
where,

= cryoscopic constant =

,
m= molality of solution = 0.0085 m
i = van't Hoff factor = 2 (For

)
Thus, (Δ

) = 1.86 X 0.0085 X 2 =

Now, (Δ

) =

- T
Here, T = freezing point of solution

= freezing point of solvent =

Thus, T =

- (Δ

) = -
Answer:
=37.83783784
Explanation:
Find the total sum of all coins,
which is 37, take the number of pennies and the total of all coins put in parenthesis( 14/37) like so and than * times them by 100
you equation should look like this
(14/37)* 100= and than the answer shown above should be the one you received. I have checked this with multiple calculators, it should be accurate.
Answer:
The new molar concentration of CO at equilibrium will be :[CO]=1.16 M.
Explanation:
Equilibrium concentration of all reactant and product:
![[CO_2] = 0.24 M, [H_2] = 0.24 M, [H_2O] = 0.48 M, [CO] = 0.48 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2O%5D%20%3D%200.48%20M%2C%20%5BCO%5D%20%3D%200.48%20M)
Equilibrium constant of the reaction :
![K=\frac{[H_2O][CO]}{[CO_2][H_2]}=\frac{0.48 M\times 0.48 M}{0.24 M\times 0.24 M}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BH_2O%5D%5BCO%5D%7D%7B%5BCO_2%5D%5BH_2%5D%7D%3D%5Cfrac%7B0.48%20M%5Ctimes%200.48%20M%7D%7B0.24%20M%5Ctimes%200.24%20M%7D)
K = 4

Concentration at eq'm:
0.24 M 0.24 M 0.48 M 0.48 M
After addition of 0.34 moles per liter of
and
are added.
(0.24+0.34) M (0.24+0.34) M (0.48+x)M (0.48+x)M
Equilibrium constant of the reaction after addition of more carbon dioxide and water:


Solving for x: x = 0.68
The new molar concentration of CO at equilibrium will be:
[CO]= (0.48+x)M = (0.48+0.68 )M = 1.16 M
The answer:
we should know the meaning of each abbreviation:
ms means millisecond, its value is 10^-3 s
ns means means nanosecond, its value is 10^-9 s
ps means picosecond, its value is 10^-12 s
fs means femtosecond, its value is 1x 10^15 s
<span>Expressions of the quantity 556.2 x 10^-12 are</span>
556.2 x 10^-12 =556.2 ps
556.2 x 10^-12 =556.2 x 10^-9 x 10^-3= 556.2 x 10^-9 ms
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^-3 x 10^-9 = 556.2 x 10^-3 ns
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^- 27 x 10^15 = 556.2 x 10^- 27 fs
Answer:
22.8 L
Step-by-step explanation:
We can use <em>Gay-Lussac's Law of Combining Volumes</em> to solve this problem:
Gases <em>at the same temperature and pressure</em> react in simple whole-number ratios.
1. Write the chemical equation.
Ratio: 2 L 1 L
Ca(s) + 2HCl(g) ⟶ CaCl₂(s) + H₂(g)
V/L: 11.4
2. Calculate the volume of HCl.
According to the law, 2 L of HCl form 1 L of H₂.
Then, the conversion factor is (2 L HCl/1 L H₂).
Volume of HCl = 11.4 L H₂ × (2 L HCl/1 L H₂)
= 22.8 L HCl