Answer:
100°C
Explanation:
The boiling point of water is 100°C and the difference is when will the water start boiling.
Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
Specific heat means the amount heat needed when unit mass of a substrate increase one degree of temperature. So the specific heat = the heat absorbed/(the mass of the substrate * change in temperature) = 264.4/(16*35)=0.472 J/(g*℃)
Answer:
(a) A strong acid
Explanation:
We have given the pH of the solution is 2.46
pH=2.46
So the concentration of 
solution having H+ concentration more than
is acidic
Since in the given solution, H+ concentration is 0.00346 M which is more than 10^{-7}[/tex] so this is an acidic solution
Note-The concentration of
decide the behavior of the solution that is, it is acidic or basic
I don't think it wont be a big explosion