In this question we need to find the new volume of the gas. Since we have been given the pressure and temperature change, we can used to combined gas law equation.

the parameters for 1st instance are given on the left side and parameters for the second instance are given on the right side of the equation
(319 mmHg x 0.558 L)/ 115 K = (215 mmHg x V)/387 K
V = 2.79 L
1, Read the entire lab procedure through and make sure it is understandable. 2, Put on safety goggles and an apron. 3, Check the flask for chips and cracks. 4, <span> Use heat-resistant gloves or tongs to swirl the flask.</span>
Answer:
EMF = -0.17 V
No
Explanation:
For the reaction :
Cd(s) + Fe2+(aq) → Cd2+(aq) + Fe(s)
we will be using the Nersnt equation to calculate Ecell:
Ecell = Eº -0.0592 V/2 ln Q
where Q = ( Fe⁺² )/ (Cd²⁺)
and (Fe²⁺) and (Cd²) are the molar concentration of Fe²⁺ and Cd²⁺
Reduction
Fe²⁺ + 2e⁻ ⇒ Fe(s) Eº red = -0.4400 V
Oxidation
Cd (s) ⇒ Cd²⁺ + 2e⁻ Eº ox = +0.4000 V
Eºcell = Eox + Ered = 0.4000 V + (-0.4400 V) = -0. 0400 V
Ecell = Eº -0.0692 V/2 ln Q = -0.0400 V - 0.0592/2 ln ( 0.80/0.010 ) = -0.17V
No because Eºcell is negative and ΔºG will be positive since
ΔºG = -nFEºcell